Metroport Busidence Kat 9 No:902 E5 Yanyol Metroport AVM yanı Bahçelievler-İstanbul
+90 541 441 8195
Tüp Bebek Nasıl Yapılır

==> Doktora Danış Formu <==


Laboratuar ortamında döllenme demektir.  Bir ya da daha fazla yumurta ultrasonografi eşliğinde anestezi altında bir iğne vasıtasıyla yumurtalıklardan alınır ve baba adayından alınan spermlerle laboratuarda döllenir.  Döllenmiş yumurtalar (embriyo) bir kateter yardımıyla 2-5 gün içinde anne adayının rahmine yerleştirilir.

Tüp Bebek işleminde hangi aşamalardan geçiliyor?

Folliküllerin geliştirilmesi
Yumurtalıklarda sağlıklıve olgun yumurtalar elde etmek için 10-20 gün süreyle hasta evde kendi kendine hormon içeren iğneler yapar. Bu ilaçların kullanım şekli merkezimizdeki hemşireler tarafından hastalara tarif edilir. İlk kontrol 5 gün, sonrakiler 2-4 gün aralarla ultrasonografi ve kan hormon analizleri ile yapılarak yakın takip programı uygulanır. En büyük follikül 18 mm ye ulaştığında farklı bir hormon yapılarak yumurtaların olgunlaşması sağlanır. Bu da yine evde yapılabilen bir enjeksiyon ilacıdır.

Yumurtaların toplanması
Yumurta toplama işlemi için hastanın hastaneye yatırılması gerekmez, hafif sedasyon altında yumurtalar toplanır. Bu işlem için yine ultrasonografi cihazı eşliğinde vajinal yoldan girilen bir iğne kullanılır. Alınan sıvı içerisinde mikroskop altında yumurta aranır.

Spermlerin hazırlanıp yumurtaların döllenmesi
Yumurtalar toplanıp sınıflandırılmaları yapıldıktan sonra eşten alınan spermler belirli yıkama işlemlerinden geçirildikten sonra sperm değerleri normal ise ya klasik tüp bebek işlemi için spermler ve yumurtalar aynı kap içine bırakılırlar ya da yeteri kadar sperm yoksa veya kalitesi düşük ise mikroenjeksiyon işlemi yapılarak spermler direkt yumurtanın içine verilir. Sonra bu yumurtalar ısısı nemi ve havası kontrol altında olan kuluçka makinelerine bırakılır.

Embriyo zarının inceltilmesi (Laser Assisted Hatching)
Eğer embriyoların zarı kalın ise zarın inceltilmesi gerekebilir. Bunun için genellikle embriyo transferi yapılacağı günün sabahı transfer edilecek olan embriyoların zarı embriyolog tarafından lazer ile inceltilir. Bu işlem embriyoların rahim içine kolay yapışmasını sağlar.
- Zarın kalın olduğu durumlar
- 38 yaş üstü hastalar,
- daha önce dondurulmuş embriyolar
- daha önce tekrarlayan başarısızlığı olan olgular

Embriyoların transferi
Döllenme olup yeterli gelişme gösteren embriyolar transfer için seçilir. Bu işlem ince bir kateter yardımıyla embriyoların rahim içine verilmesi işlemidir. Yumurta toplamadan sonraki 2-5. günlerde yapılabilir.İşlem idrara sıkışık olarak yapılır ve işlem esnasında asistan karından yapılan ultrasonografi yardımıyla doktora yön verir. Transfer edilecek embriyoların sayısı hastanın yaşı, embriyoların kalitesi ve kaçıncı deneme olduğu gibi faktörlere bağlıdır. Elde kalan kaliteli embriyolar isteğe bağlı olarak 5 yıl süreyle dondurulabilir.

Gebelik testi
Embriyo transferinden 2 hafta sonra kan testi olarak yapılır. Gebelik elde edilmişse 2-3 hafta sonra ultrasonografi ile gebelik kesesi ve bebek kalp atışları görülmek üzere hasta tekrar çağrılır.

Başarı Oranları
Merkezimizde hastaların verdiği cevaba göre bireyselleştirilmiş protokoller uygulanmaktadır. Özellikle daha önce başarısız denemeleri olan ya da kötü cevaplı hastalarda farklı protokollerle gebelikler elde edilmektedir. Ülkemizde yumurta bağışının yasak olması nedeniyle ileri yaş hastaları da tedavi programlarına alınmaktadır. Tüm hastaları dahil ettiğimizde ortalama başarı oranımız %40-45 civarında seyretmektedir. Bu oran 20’li yaşlara indikçe artmakta 40 yaş ve üzerinde ise azalmaktadır.

Embriyo ve Sperm Dondurma
İleride tekrar kullanmak üzere embriyo ve spermlerin dondurulma tekniğidir.  Transfer işleminden sonra elde kalan kaliteli embriyolar ile Mikro TESE işleminden elde edilmiş spermler ya da kanser kemoterapisi görecek olan erkeklerin spermleri ile kadınların yumurtaları tedaviden önce alınarak dondurulabilir. Bunun için içinde sıvı azot bulunan (-196°C) tanklar kullanılır. Dondurma işlemi ülkemizde 5 yıl süreyle yapılmaktadır.

Intrasitoplasmik Sperm Injeksiyon (ICSI) (Mikroinjeksiyon)
Bir mikromanipulasyon işlemi olup tek bir spermin bir mikropipet yardımıyla olgun bir yumurtanın içine verilmesidir. Genellikle erkekte sorun olduğu durumlarda uygulanan bu yöntem, daha önce tüp bebek yapılmış ama gebelik elde edilemeyen ya da yumurtaların tamamının döllenmediği olgulara uygulanır. Ayrıca menide spermin hiç olmadığı testislerden cerrahi yolla sperm elde edilen olgularda da uygulanır.

Tüp Bebek Kimlere Uygundur?

> Tüpleri alınmış ya da tıkalı olan hastalar > Endometriozisi olan ve tıbbi ya da cerrahi tedavi ile gebe kalamamış olan hastalar > Yumurtlama sorunu olup tıbbi tedaviye cevap vermeyen hastalar > Açıklanamayan kısırlık teşhisi konan hastalar > Sperm sayısında düşüklük ya da menide hiç sperm olmayan hastalar

Tüp Bebek Öncesi Arınma Kanal 24 Prof Dr Süha Sönmez
Tüp Bebek Öncesi Arınma Kanal 24 Prof Dr Süha Sönmez

www.suhasonmez.com www.tupbebekmerkezi.com 19 Nisan 2015

Tüp Bebek Uzmanı. Prof Dr SÜHA SÖNMEZ Konu: TÜP BEBEK TEDAVİSİ
Tüp Bebek Uzmanı. Prof Dr SÜHA SÖNMEZ Konu: TÜP BEBEK TEDAVİSİ

Tarih: 15.03.2015 Saat: 09:18:48 Kanal Adı: KANAL 24 Program Adı: SAĞLIK MERKEZİ Süre: 00:36:11

Tv8 Aile Doktoru 1 Ocak 2015
Tv8 Aile Doktoru 1 Ocak 2015

Prof Dr Süha Sönmez Kadın Hastalıkları ve Doğum Tüp Bebek Uzmanı www.tupbebekmerkezi.com

Kadın Hastalıkları Miyom Ve Polipler   Prof Dr Süha Sönmez
Kadın Hastalıkları Miyom Ve Polipler Prof Dr Süha Sönmez

Prof Dr Süha Sönmez Tüp Bebek Tedavisi www.tupbebekmerkezi.com

1000 sola karakterler